Znów trzeszczy w koalicji rządzącej! Przemysław Czarnek zastąpi Zbigniewa Ziobrę?

Zbigniew Ziobro (z lewej), fot. flickr / Sejm RP; Przemysław Czarnek, fot. Wikimedia

Dziennik “Rzeczpospolita” donosi, że napięcie między Prawem i Sprawiedliwością a Solidarną Polską rośnie z każdym dniem. Chodzi m.in. o pieniądze na Krajowy Plan Odbudowy.

REKLAMA

Po krótkiej przerwie znów iskrzy w koalicji rządzącej. Jak ustalił dziennik “Rzeczpospolita”, Prawo i Sprawiedliwość jest skłonne pójść na ustępstwa z Komisją Europejską, aby otrzymać pieniądze na Krajowy Plan Odbudowy. Środki są PiS-owi potrzebne na kampanię wyborczą, która de facto już wystartowała. To nie podoba się Zbigniewowi Ziobrze, liderowi Solidarnej Polski.

Z informacji “Rzeczpospolitej” wynika, że najbliższym testem koalicji będzie ustawa wiatrakowa (tzw. ustawa 10h), której sprzeciwia się Solidarna Polska. Drugim potencjalnym sprawdzianem dla posłów Solidarnej Polski mogą być nowe regulacje w wymiarze sprawiedliwości, czyli w obszarze, który kontroluje Ziobro i jego ludzie.

Jeśli koalicjanci nie dojdą do porozumienia, to możliwy jest scenariusz z rządem mniejszościowym. O przyspieszonych wyborach nie ma na razie mowy, bo do ustawowego terminu głosowania został już niespełna rok. Rządzenie przez tak długi czas nie mając sejmowej większości może być trudne, ale nie jest niemożliwe.

W tle walki w koalicji mają trwać negocjacje dotyczące przetasowań na stanowiskach w Radzie Ministrów. Poseł Konfederacji Artur Dziambor ujawnił, że w Sejmie plotkuje się, że już niebawem Zbigniewa Ziobrę w roli ministra sprawiedliwości ma zastąpić Przemysław Czarnek, obecny szef resortu edukacji.

Źródło: “Rzeczpospolita”

REKLAMA