Znów będzie mocno wiało. IMGW wydaje czerwone alerty, a RCB wysyła ostrzeżenia

fot. Pixabay

Od środowego wieczora aż do soboty synoptycy prognozują silne porywy wiatru na terenie naszego kraju. Nad Polskę napłynie niż Dudley, w wyniku którego nastąpi wzrost różnicy ciśnienia nad Polską. IMGW wydało ostrzeżenia dla całego kraju, a RCB wysłało SMS-y z alertem.

REKLAMA

Najbliższe dni w pogodzie upłyną pod znakiem silnego i porywistego wiatru, intensywnych opadów deszczu, lokalnych burz oraz znacznych wahań ciśnienia” – przestrzega IMGW. To efekt niżu Dudley, który w nocy ze środy na czwartek i w czwartek będzie się przemieszczał znad Morza Północnego nad Bałtyk. Nastąpi wzrost różnicy ciśnienia nad Polską, a także zwiększy się prędkość wiatru.

W związku z silnym wiatrem IMGW wydał czterodniową prognozę zagrożeń dla całej Polski:

  • W środę 16 lutego ostrzeżenie przed silnym wiatrem drugiego stopnia przewidywane jest w województwach: wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, łódzkim, opolskim oraz w nadmorskich powiatach woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego. W pozostałej części kraju obowiązywał będzie pierwszy stopień.
  • W czwartek 17 lutego ostrzeżenie trzeciego stopnia będzie obowiązywało w nadmorskich powiatach woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego. Ostrzeżenie drugiego stopnia – w woj.: lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, łódzkim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim, w częściach woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego nieobjętych trzecim stopniem, a także w powiatach elbląskim, braniewskim i lidzbarskim w woj. warmińsko-mazurskim. W pozostałej części kraju obowiązywał będzie pierwszy stopień.
  • W piątek 18 lutego ostrzeżenie drugiego stopnia będzie obowiązywało w woj.: zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, łódzkim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim. W pozostałej części kraju obowiązywał będzie pierwszy stopień.
  • W sobotę 19 lutego cały kraj prawdopodobnie zostanie objęty ostrzeżeniem drugiego stopnia.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało smsowe alerty o treści: “Uwaga! Dziś i jutro (16/17.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu i trudne warunki na drogach. Zostać w domu, jeśli możesz“. Aktualną prognozę pogody można śledzić na naszej stronie w zakładce POGODA.

Źródło: IMGW

REKLAMA