Zdewastowano pomnik Piłsudskiego i Legionistów w Małopolsce. Teraz policja szuka sprawców

Zdewastowany pomnik Józefa Piłsudskiego i Czwórki Legionowej w Krakowie, fot. Twitter / Patryk Salomon

Nieznani sprawcy zniszczyli pomnik Józefa Piłsudskiego oraz Czwórki Legionowej w Krakowie. W tym celu użyli farb w barwach ukraińskiej flagi. Teraz policja zabezpiecza ślady i prowadzi dochodzenie.

Do zdarzenia doszło prawdopodobnie w nocy z piątku na sobotę w centrum miasta przy ul. Piłsudskiego. Zniszczony pomnik zauważyła policja w godzinach porannych. Na cokole monumentu Józefa Piłsudskiego została namalowana litera „N”, a Czwórka Legionowa została pomalowana żółtą i niebieską farbą, na wzór ukraińskiej flagi. Wandale zostawili na miejscu puszki po farbie i sprayu. Także kartkę z napisem w języku ukraińskim: „Polsza nie tylko dla panów”.

– To nie jest dowód na to, że sprawcami byli Ukraińcy. Prowadzimy czynności, które mają doprowadzić do ujawnienia sprawców i wyjaśnić okoliczności dewastacji – poinformowała podinsp. Katarzyna Cisło z małopolskiej policji.

„Zdewastowano pomnik przy ul. Piłsudskiego w Krakowie. To skandaliczne i niedopuszczalne – liczę, że policja szybko znajdzie sprawców. Służby miejskie są na miejscu i czekają na zgodę mundurowych – jeszcze dziś pomnik zostanie wyczyszczony” – opublikował wpis za pośrednictwem swojego konta na Twitterze Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej Andrzej Kulig.

Źródło: Twitter