Załamanie pogody w Polsce. RCB rozsyła smsowe alerty dla 12 województw

fot. Pixabay

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alert smsowy do mieszkańców 12 województw przed burzami z gradem. O zagrożeniu informuje także IMGW.

Alert RCB ostrzega przed burzami z gradem i silnym wiatrem. Według synoptyków IMGW jego porywy mogą dochodzić lokalnie do 110 km/h. „Uwaga! Dziś (13 czerwca) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” – taki komunikat SMS został wysłany do mieszkańców 12 województw. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej kolejny raz wystosował również alerty przed burzami z gradem: drugiego stopnia dla woj. śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego oraz wschodniej części woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.

Mapa burzowa Polski

Zdaniem synoptyków, dzisiejsze burze będą inne od tych, które przechodziły w ubiegłym tygodniu. Mają charakteryzować się nieco szybszym przemieszczaniem. Oznacza to trochę słabsze, ale i tak intensywne opady deszczu, ale znacznie silniejsze porywy wiatru niż ostatnio. Spodziewany jest też grad.

Źródło: Onet.pl