Zadyszka przy wchodzeniu po schodach. Jakie mogą być tego przyczyny?

fot. Pixabay

Pokonanie kilku stopni, a nawet wejście na 4. piętro stanowi dla Ciebie problem? Podczas wchodzenia po schodach masz zadyszkę? To już system alarmowy. Sprawdź, czego objawem może być pojawiająca się zadyszka.

REKLAMA

Osoby dorosłe nie powinny mieć problemu z wchodzeniem po schodach. Jeśli jest inaczej powinno nas to zaniepokoić, szczególnie wtedy gdy wcześniej nie było to dla nas problemem.

Zadyszka może być wczesnym objawem chorób układu oddechowego i układu krążenia, w tym niewydolności serca. 

Zadyszka może powstać na podłożu kilku mechanizmów:
1) Zadyszka i ucisk w klatce piersiowej: może to świadczyć o skurczu oskrzeli związanym z napadem astmy oskrzelowej albo o śródmiąższowym obrzęku płuc w wyniku niedokrwienia serca.


2) Zadyszka i zwiększony wysiłek oddechowy: mogą to być objawy obturacji oskrzeli w wyniku zaostrzenia astmy lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, lub choroby nerwowo-mięśniowej.


3) Zadyszka i uczucie braku powietrza lub nagła potrzeba nabrania oddechu: może to wskazywać na zwiększony napęd oddechowy w wyniku zastoinowej niewydolności krążenia, lub zatorowości płucnej.


4) Zadyszka i niemożność nabrania głębokiego oddechu: to może być objaw rozdęcia płuc z powodu astmy lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz ze zmniejszeniem objętości oddechowej na skutek włóknienia płuc.


5) Zadyszka, szybki oddech, kołatanie serca i potliwość: to mogą być objawy paniki lub silnego zdenerwowania.


Może zdarzyć się, że zadyszka przy wchodzeniu po schodach nie ma podłoża chorobowego, a przyczyną zadyszki jest brak kondycji występujący głównie u osób prowadzących siedzący tryb życia.

Zadyszka, szczególnie gdy wcześniej nie występowała lub gdy towarzyszą jej inne niepokojące objawy, powinna nas zaniepokoić. Należy zgłosić się do lekarza i wykonać odpowiednie badania, by sprawdzić, czy za zadyszką kryje się tylko brak kondycji czy jakaś poważna choroba.

Źródło: radiozet.pl

REKLAMA