Wybitny aktor nie żyje. Wojciech Pszoniak miał 78 lat

fot. Wikimedia Commons

Wojciech Pszoniak nie żyje. Wybitny aktor zmarł w wieku 78 lat. Informację o śmierci aktora w rozmowie z Onetem potwierdziła menedżerka aktora Justyna Niegierysz.

Jako pierwszy informację o śmierci Wojciecha Pszoniaka podał ks. Andrzej Luter. „Dziś o 6.08 rano odszedł od nas Wielki Artysta. WOJCIECH PSZONIAK. Napisałem krótkie wspomnienie, które udostępniam. Brak słów” – napisał na Facebooku. Informację tę także potwierdziła menadżerka aktora – Niestety to prawda.

Dziś o 6.08 rano odszedł od nas Wielki Artysta. WOJCIECH PSZONIAK. Napisałem krótkie wspomnienie, które udostępniam….

Opublikowany przez Andrzeja Lutra Poniedziałek, 19 października 2020

Wojciech Pszoniak to jeden z najsłynniejszych polskich aktorów. Drogę do międzynarodowej kariery otworzyła mu znakomita rola Moryca Welta w „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy. Wystąpił w takich filmach jak „Wesele”, „Danton” i „Korczak” Andrzeja Wajdy, „Austeria” Jerzego Kawalerowicza.

Od 1978 grał w teatrach francuskich m.in. w Nanterre, Montparnasse i Chaillot, a także na scenach londyńskich. W latach 80. wyjechał do Francji i zamieszkał w Paryżu. W 2008 r. otrzymał francuski Order Zasługi za „wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury”.

Miał swój udział w ok. 100 filmach, w ostatnich latach grał sporo także w Polsce. Zagrał m.in. Władysław Gomułkę w filmie „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”, opowiadającym o masakrze robotników w Gdyni w 1970 r. Wystąpił również w „Bitwie Warszawskiej 1920” Jerzego Hoffmana oraz filmach „Mniejsze zło” Janusza Morgensterna i „Mała matura 1947” Janusza Majewskiego.

Źródło: onet.pl