Wraca pełny lockdown, ale tylko w jednym regionie. W pozostałych częściach kraju obostrzenia zostały utrzymane

Adam Niedzielski, fot. KPRM

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaprezentował nowy katalog obostrzeń. Od soboty będą one obowiązywać wyłącznie w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie jest największy przyrost zachorowań.

Restrykcje, które będą obowiązywały od 27 lutego w województwie warmińsko-mazurskim są następujące: nauka w klasach 1-3 wróci do trybu zdalnego, zamknięte zostaną również galerie handlowe, korty, baseny i obiekty kultury. – W tym regionie na 100 tys. mieszkańców jest ponad 45 zakażeń – przyznał minister.

W pozostałej części kraju przedłużono dotychczasowe obostrzenia minimum do 14 marca. Wyjątkiem jest używanie maseczek, których nie można będzie od soboty zastąpić przyłbicą, chustą, ani kominem – tak jak stosowano to do tej pory. – Przyłbice i chusty mogą być stosowane jedynie dodatkowo. Nie są dopuszczone jako element zastępujący maseczkę – zaznaczył Niedzielski.

Od 27 lutego Polska częściowo zamyka także granice z Czechami i Słowacją. – Zdecydowaliśmy się wprowadzić obowiązek kwarantanny dla osób przekraczających południową granicę Polski. Warunkiem z jej zwolnienia jest negatywny test na COVID-19 ważny maksymalnie 48 godzin – poinformował minister. Kwarantanna nie będzie dotyczyła również osób, które przyjęły obie dawki szczepionki.

Źródło: inf. prasowa, własne