Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba “posprzedawał” kolegów w rozmowie z TVN24. “Służby wojewody nie zadziałały w sprawie Odry”

Jacek Ozdoba, fot. gov.pl

Wśród rządzących trwa spychanie odpowiedzialności za katastrofę ekologiczną na rzece Odra. Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska, w rozmowie w TVN24 znalazł winnych sytuacji, oczyszczając przy tym samego siebie.

REKLAMA

Jacek Ozdoba był gościem programu “Fakty po Faktach” w TVN24. Polityk Solidarnej Polski przyznał, że w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze “możemy mówić o skandalu”. – Po powzięciu tych informacji, po wykluczeniu zagrożenia lub stwierdzeniu zagrożenia, jest obowiązek wysłania informacji do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Następnie powinien zostać poinformowany pan premier. Służby na poziomie zarządzania kryzysowego, inspekcja sanitarna, inspekcja ochrony środowiska, które podlegają wojewodzie, powinny natychmiast zaalarmować, kiedy poznano skalę problemu – powiedział.

Zdaniem wiceministra, wymienione osoby “muszą zostać pociągnięte do odpowiedzialności”. Jego zdaniem poza dymisjami, należy też dokonać “weryfikacji odpowiedzialności za niewykonanie obowiązków przez funkcjonariusza, bo nie może być takich sytuacji, że wojewódzki inspektor, którykolwiek powziął informacje o nieprawidłowościach, o zdarzeniu, a nie informuje następnie sztabu kryzysowego”.

Przy okazji Jacek Ozdoba zaznaczył, że jednostka, która podlega pod resort, czyli Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, zadziałała prawidłowo. Tym samym – mówiąc slangiem kryminalnym – “posprzedawał” kolegów z rządu, w tym m.in. nominowanego przez premiera wojewodę dolnośląskiego, a przy okazji oczyścił samego siebie.

“Jacek Ozdoba w TVN24 wprost atakuje i mówi, że w sprawie Odry zawalił wojewoda dolnośląski, czyli przedstawiciel Mateusza Morawieckiego w terenie. I przyznaje, że cały system ochrony środowiska działa źle. I że państwo nie zadziałało” – skomentował Szymon Jadczak z Wirtualnej Polski. “Minister Ozdoba, przekaz prosty: będzie wojna w obozie władzy, „winny wojewoda dolnośląski (brak info dla premiera)”, sam jest niewinny, szef rządu M. Morawiecki? ‘Trzeba to wyjaśnić!’. Bardzo ciekawy stan rzeczy. Wygląda na to, że rząd upadł, ale tego nie wie” – napisał Bogdan Zdrojewski, senator KO.

Źródło: TVN24

REKLAMA