W Warszawie jest 200 tys. pustych mieszkań? Tak wynika ze spisu powszechnego

fot. Pixabay

Wyniki spisu powszechnego wskazują, że w Warszawie aż jedna piąta mieszkań to pustostany. Najwięcej pustych lokali mieszkalnych znajduje się w takich dzielnicach, jak Mokotów, Śródmieście czy Wola.

REKLAMA

Jak wyliczył dla “Gazety Wyborczej” Marcin Kałuski, rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie, w stolicy na ponad milion mieszkań blisko 207 tys. jest obecnie niezamieszkanych. To 19,96 proc., czyli prawie jedna piąta. Najwięcej takich lokali jest na Mokotowie (ponad 28 tys.), na Woli (ponad 26 tys.) i na Śródmieściu (ponad 22 tys.).

Nie oznacza to jednak, że takie nieruchomości w każdym przypadku są całkowicie puste. W tę pulę wliczają się bowiem mieszkania, w których formalnie nikt nie mieszka na stałe ani czasowo. Cześć z nich jest przeznaczona na wynajem lub na sprzedaż, albo znajduje się w dopiero co powstałych budynkach.

Dla porównania, w poprzednim spisie powszechnym, który odbył się w 2011 roku, pustych mieszkań w stolicy było około 114 tys. Należy jednak zwrócić uwagę, że w ciągu ostatnich 10 lat na rynku mieszkaniowym w Warszawie pojawiło się wiele nowych inwestycji.

Źródło: “Gazeta Wyborcza”

REKLAMA