W ubiegłym roku ceny w sklepach wzrosły średnio o 19 proc. Olej, margaryna i cukier drenowały portfele Polaków

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

W całym zeszłym roku codzienne zakupy w sklepach były droższe średnio o 19,1 proc. w porównaniu do 2021 roku. Najbardziej podrożał olej (52 proc.). Wysokie wzrosty cen dotyczyły też takich artykułów, jak margaryna, cukier, masło i karmy dla psów.

REKLAMA

W całym ub.r. w porównaniu do 2021 roku codzienne zakupy zdrożały średnio o 19,1 proc. rdr. Tak wynika z raportu pt. „Indeks cen w sklepach detalicznych”, autorstwa UCE RESEARCH i Wyższych Szkół Bankowych. Podrożały praktycznie wszystkie kategorie towarów. Sprawdzono wyniki 52 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów. Łącznie zestawiono ze sobą blisko 570 tys. cen detalicznych z prawie 41 tys. sklepów. Badaniem objęto dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience i sklepy cash&carry.

W 2022 roku najbardziej podrożały tłuszcze – o 47,2 proc. w ujęciu rok do roku. W ścisłej czołówce widać też produkty sypkie – 27,4 proc., tzw. inne art. (w tym karmy dla zwierząt i pieluchy dla dzieci) – 25,9 proc., mięso – 25,5 proc., a także nabiał – 22,4 proc. Analiza pokazuje też, które konkretnie produkty najbardziej zdrożały w sklepach w całym 2022 roku względem 2021 roku. Największą dynamikę wzrostu cen zaliczył olej – 51,7 proc. Następnie w tym zestawieniu widać margarynę – 49,1 proc., cukier – 47,4 proc., masło – 40,9 proc., a także karmę dla psów – 36,3 proc. rdr.

Jak stwierdza dr Tomasz Kopyściański z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, w ub.r. kluczowe znaczenie miał duży wzrost opłat za energię i ogrzewanie. To zwiększyło koszty utrzymania sklepów i przełożyło się na ceny detaliczne. Do tego drożejące paliwa podniosły koszty transportu, co uwzględniono w cenach produktów. Podwyższone zostały też pensje pracowników sklepów. Na to wszystko nałożyła się ograniczona dostępność niektórych towarów.

Źródło: Monday News

REKLAMA