W Polsce brakuje leków. Na liście GIF jest już ponad 100 preparatów

fot. Pixabay

Główny Inspektorat Farmaceutyczny alarmuje, że w naszym kraju dramatycznie rośnie liczba leków niedostępnych w aptekach. Jeszcze dwa tygodnie temu brakowało 63 preparatów, teraz problem dotyczy już 113 leków.

REKLAMA

Radio RMF FM podało, że wydłuża się lista leków, których brakuje w polskich aptekach. Sporo preparatów jest z kolei trudnodostępnych. Braki są związane z panującym sezonem grypowym. Pacjenci mają szczególny problem z zakupem antybiotyków z amoksycyliną, a także leków przeciwcukrzycowych i przeciwwirusowych. W sumie na liście brakujących preparatów sporządzonej przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny znajduje się 113 pozycji.

Poza lekami przeciwwirusowymi, antybiotykami i lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy, GIF odnotował również problemy z dostępem do produktów przeciwpadaczkowych zawierających karbamazepinę, produktów przeciwmigrenowych z zolmitryptanem, a także szczepionek odczulających. GIF apeluje do lekarzy, aby przed wypisaniem recepty sprawdzali na liście, czy zalecany przez nich lek jest dostępny w aptekach.

Kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych skieruje na rynek kilkadziesiąt tysięcy sztuk antybiotyków. Z kolei Polfa Tarchomin podjęła decyzję o zwiększeniu produkcji, aby zapewnić większe dostawy leków. To jednak rozwiązuje tylko część problemów, bo nadal nie wiadomo, kto miałby dostarczać Polsce brakujące leki przeciwzapalne.

Źródło: RMF FM

REKLAMA