W cieniu wojny o TVN, Sejm przyjął ustawę o podwyżkach dla prezydenta. Andrzej Duda zarobi 40 proc. więcej

fot. Twitter / Duda2020

Gdy opinia publiczna żyła dyskusją o ustawie “Lex TVN”, Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło ustawę zwiększającą wynagrodzenie prezydenta RP, a także samorządowców. Komentatorzy twierdzą, że to swoisty rewanż dla Andrzeja Dudy, za to, że kilka dni temu podpisał rozporządzenie zwiększające zarobki posłów i senatorów.

REKLAMA

Przez ostatnie dni media i opinia publiczna żyły głównie tematem sporu pomiędzy PiS a TVN. W cieniu tej walki politykom partii rządzącej udało się przeforsować ustawę zwiększającą wynagrodzenie prezydenta, pracowników samorządowych, w tym prezydentów miast, burmistrzów, starostów i marszałków województw oraz podnoszącą wysokość diety radnych.

W efekcie ustawy wynagrodzenie prezydenta Andrzeja Dudy wzrośnie aż o 40 proc, czyli około 10 tys. zł. Za podwyżkami zagłosowali, oprócz PiS, również posłowie PSL i koła Polskie Sprawy. Przeciwko były Koalicja Obywatelska, Konfederacja i Polska 2050. Głosy Lewicy i Kukiz’15 podzieliły się.

Można zatem powiedzieć, że posłowie zrewanżowali się Andrzejowi Dudzie za podpis pod rozporządzeniem, które wprowadza podwyżki m.in. dla posłów oraz wiceministrów. Poseł KO Marek Sowa mówił nawet o “swoistym dealu”, w którym najpierw prezydent zdecydował o podwyżce m.in. dla parlamentarzystów, a teraz oni odwdzięczają się prezydentowi tym samym. 

Źródło: Business Insider Polska

REKLAMA