Upadłość firmy, umorzenie ZUS i podatku

fot. Unsplash

Upadłość firmy jest procedurą, która prowadzona jest w przypadku poważnych problemów z płynnością finansową w prowadzeniu biznesu i pozwala na jego zamknięcie oraz uregulowanie zobowiązań. Jak dokładnie odbywa się upadłość firmy? Czy w takim przypadku dochodzi do umorzenia podatków oraz zaległości wobec ZUS?

Co to jest upadłość?

Upadłość jest rodzajem procedury, której celem jest zlikwidowanie danej działalności gospodarczej na określonych w przepisach zasadach.

Upadłość daje firmie możliwość łatwiejszego rozliczenia się z kontrahentami oraz z urzędami pod kątem posiadanych zobowiązań, a także pozwala następnie na nowy start.

Kto może ogłosić upadłość firmy?

Upadłość możliwa jest do ogłoszenia zarówno w przypadku firm jednoosobowych – jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i w przypadku spółek różnego rodzaju.

Aby firma mogła ogłosić upadłość, spełnione muszą być określone warunki, między innymi pod względem jej sytuacji finansowej oraz terminu złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. W przeciwnym przypadku procedura ta nie będzie możliwa do zrealizowania.

Jak ogłosić upadłość firmy – Katowice i okolice?

Proces upadłościowy dla wielu przedsiębiorców jest skomplikowany, dlatego też poszukują oni wsparcia w tym zakresie.

Gdy planowana jest w najbliższym czasie upadłość firmy Katowice są miastem, w którym można uzyskać w tym obszarze kompleksową pomoc świadczoną przez kancelarie prawne.

Kancelarie oferujące pomoc w ramach upadłości mogą zaoferować swoim klientom kompleksowe wsparcie, między innymi związane z rozpatrzeniem sytuacji firmy, z przygotowaniem niezbędnych dokumentów oraz z uczestniczeniem w procesach sądowych i następnie w samym procesie upadłościowym już po zakończeniu sprawy sądowej.

Jakie mogą powstać konsekwencje w przypadku niezłożenia wniosku o upadłości?

W przypadku, gdy przedsiębiorca nie zdecyduje się na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, w takiej sytuacji może być on narażony na poważne problemy.

Między innymi brak upadłości może skutkować poważniejszymi obciążeniami finansowymi, także z tytułu zajęć komorniczych oraz nałożenia wysokich kar. Skorzystanie z tej procedury jest zatem lepszym wyborem niż zamknięcie firmy bez ogłoszenia upadłości.

Umorzenie składek ZUS i podatków a upadłość firmowa

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy na skutek upadłości firmy możliwe będzie umorzenie składek ZUS oraz podatków.

Warto wskazać, że jest to możliwe, dlatego też w tym przypadku przedsiębiorca nie musi w całości regulować swoich zobowiązań wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego.

Kancelaria Syndyka-Doradcy Restrukturyzacyjnego Sp. z o.o.

ul. Glogera 4/4, 42-217 Częstochowa

Tel.: 883 615 777 / biuro@doboszkancelaria.pl

Źródło: Artykuł sponsorowany

REKLAMA