Tylko 12 proc. Polaków chce, aby system Patriot trafił na Ukrainę. Rząd nie przekonał nawet swoich wyborców

fot. flickr / Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Z sondażu IBRiS dla dziennika “Rzeczpospolita” wynika, że tylko 12,5 proc. ankietowanych zgadza się, aby niemieckie baterie Patriot zostały wysłane na Ukrainę. Z pomysłem Jarosława Kaczyńskiego i Mariusza Błaszczaka zgadza się jedynie 29 proc. widzów “Wiadomości” TVP.

REKLAMA

Polakom nie spodobał się pomysł szefa MON Mariusza Błaszczaka, aby proponowane Polsce przez Niemcy systemy obrony przeciwlotniczej Patriot zostały przekazane Ukrainie. Według sondażu IBRiS dla “Rzeczpospolitej” taką decyzję popiera zaledwie 12,5 proc. ankietowanych. Aż 40,2 proc. ankietowanych uważa, że Polska powinna przyjąć propozycję Niemiec, aby przy swojej granicy wschodniej ustawić baterie Patriot. Według 28,6 proc. respondentów o lokalizacji powinny wspólnie zdecydować państwa członkowskie NATO.

Co ciekawe, rząd nie przekonał w tej sprawie nawet swojego twardego elektoratu. “Za propozycją Kaczyńskiego i Błaszczaka jest 29 proc. słuchaczy „Wiadomości” TVP i 27 proc. TVP Info. Spośród osób, które w ostatnich wyborach prezydenckich postawiły na Andrzeja Dudę, zaledwie 27 proc. zgadza się z pomysłem Błaszczaka i Kaczyńskiego” – czytamy w “Rzeczpospolitej”.

Oferta ze strony Niemiec w sprawie przekazanie Polsce systemu ochrony przeciwlotniczej Patriot pojawiła się po tragicznym zdarzeniu w Przewodowie (woj. lubelskie), gdzie – według ustaleń amerykańskich służb – miał spaść ukraiński pocisk. Na miejscu śmierć poniosło dwóch Polaków. Mimo to, szef MON Mariusz Błaszczak, za namową prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, zaproponował przekazanie sprzętu Ukrainie.

Źródło: Rp.pl

REKLAMA