To jeszcze nie koniec zimy? Jest odpowiedź z IMGW

fot. Pexels

W ostatnich tygodniach zima aura dała nam o sobie znać. Po siarczystych mrozach przyszło nagłe ocieplenie, wcześniej jednak ostrzegano, że jeszcze pod koniec lutego możliwy jest powrót tęgich mrozów. Głos w tej sprawie zabrało IMGW.

Początkowo pogoda długoterminowa pokazywała, że w ostatnich dniach lutego możliwy jest kolejny napływ arktycznego powietrza do Polski. Anan Woźniak, synoptyk IMGW-PIW twierdzi że, srogich mrozów już w lutym nie będzie. – Powiem szczerze, nie widać ich na horyzoncie – powiedziała.

W tej chwili cały nasz kraj znajduje się pod wpływem wyżu, który zostanie u nas do czwartku. – To głównie on będzie nam kształtował pogodę na najbliższe dni – podkreśla. – Ten wyż spowoduje znaczny wzrost temperatury, ale ze względu na towarzyszące mu mgły, pogoda będzie jednak bardziej jesienna, niż wiosenna. Do czwartku spodziewamy się stopniowego ocieplenia, w środę na Dolnym Śląsku temperatury odnotują nawet 16 st. C, a w czwartek będzie tam prawdopodobnie jeszcze cieplej, może nawet do 18 st. C – powiedziała.

Pogoda jednak nie utrzyma się na długo, bo już w nocy z czwartku na piątek nad Polską przejdzie pofalowany front atmosferyczny, który przyniesie nieco ochłodzenia oraz trochę opadów deszczu. – W weekend nieco się ochłodzi, ale nawet mimo iż w górach spadnie śnieg, to ten front nie przyniesie do nas typowej zimowej aury – dodała. Od poniedziałku znów nastąpi ocieplenie, a co będzie dalej – to zobaczymy – przyznaje. – Na razie widać huśtawkę pogodową, teraz mamy ciepło, na weekend ochłodzenie, następnie od początku przyszłego tygodnia znów ocieplenie na około trzy dni. I tak na zmianę – dodała.

Źródło: Radio ZET/IMGW