Szykuje się wzrost cen gazu. Więcej zapłacimy już od października

fot. Pixabay

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził wyższe stawki za gaz od jednego z największych dostawców. To oznacza 7-procentową podwyżkę dla gospodarstw domowych  korzystających z gazowego ogrzewania. Więcej zapłacimy już od października.

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki od 1 października 2021 roku gospodarstwa domowe korzystające z taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zapłacą więcej za zużycie gazu. Przy rosnącej inflacji taka podwyżka to cios dla domowych budżetów.

-16 września 2021 roku Prezes URE na wniosek PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. (PGNiG OD) zatwierdził trzecią w tym roku zmianę taryfy tej spółki. Taryfa PGNiG OD obejmuje wyłącznie odbiorców w gospodarstwach domowych, ponieważ jest to jedyna grupa, dla której taryfy za paliwo gazowe zatwierdza regulator – czytamy w komunikacie URE.

W najmniejszym stopniu podwyżki odczują osoby używające gazu jedynie do przygotowywania posiłków. Jak szacuje URE, ceny w tym przypadku skoczą o 3,36 proc., co oznacza kwotowy wzrost o 72 grosze miesięcznie. Nieco więcej zapłacą ci, którzy używają gazu do grzania wody. W ich przypadku opłata wzrośnie o 4,63 proc., czyli 4,48 zł miesięcznie. Największe podwyżki odczują klienci, którzy wykorzystują gaz do ogrzewania domu. W tej grupie wzrost cen sięgnie 4,8 proc., co przełoży się na podwyżkę rzędu 17 zł miesięcznie.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza podwyżka za zużycie gazu w tym roku. Poprzednie podwyżki miały miejsce w kwietniu i w lipcu 2021 roku. Najpierw gaz podrożał o 5,6 proc. Druga podwyżka sięgnęła 12,4 proc., a od października 2021 roku klienci zapłacą średnio o 7,4 proc. więcej.

Źródło: Twitter / Urząd Regulacji Energetyki