Stało się! Jarosław Kaczyński podał się do dymisji. Wiadomo, kto zajmie jego miejsce

Jarosław Kaczyński, fot. flickr / Piotr Drabik

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zrezygnował ze stanowiska wicepremiera ds. bezpieczeństwa. – Nie jestem już w rządzie. Premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Andrzej Duda przyjęli moją rezygnację – oświadczył.

REKLAMA

Przez dwa lata Jarosław Kaczyński był wicepremierem odpowiedzialnym za obszar bezpieczeństwa. Dziś ogłosił swoją dymisję, którą przyjęli premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Andrzej Duda. Prezes PiS nie wycofuje się z polityki, ale chce mocniej skupić się na zarządzaniu partią, która przygotowuje się do przyszłorocznych wyborów.

Nowym wicepremierem do spraw bezpieczeństwa będzie szef MON Mariusz Błaszczak, jeden z najbliższych współpracowników Kaczyńskiego. Zdaniem wielu polityków komentujących odejście prezesa PiS z rządu, w rzeczywistości nic się nie zmieni, bo prezes PiS pełnił funkcję przede wszystkim teoretycznie. Nie brakuje opinii, że nadal będzie sterował rządem, ale z tylnego siedzenia.

Tuż przed ogłoszeniem dymisji portal Wirtualna Polska zlecił sondaż z pytaniem o ocenę pracy Kaczyńskiego w roli wicepremiera. Aż 44,2 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ocenia jego działalność “zdecydowanie źle”. Odpowiedź “raczej źle” wybrało 10,6 proc. Pozytywnych opinii było 30,1 proc. (“raczej dobrze” – 21,2 proc., “zdecydowanie dobrze” – 8,9 proc.).

Źródło: Wirtualna Polska

REKLAMA