Sieci kin Cinema City grozi upadłość. Spółka nie wytrzymała lockdownów?!

Mateusz Morawiecki, fot. KPRM

Cineworld, właściciel Cinema City, przygotowuje się do ogłoszenia upadłości – poinformował “The Wall Street Journal”. Większość kin Cinema City w Polsce działa w centrach handlowych. W branżę kinową mocno uderzyła pandemia. Nie bez znaczenia dla jej kondycji pozostaje także wielka popularność platform streamingowych jak Netflix czy HBO GO.

REKLAMA

Cineworld, druga co do wielkości sieć kin na świecie, przygotowuje się do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości po tym, jak nie odnotowała wystarczająco szybkiego ożywienia w ruchu kinowym od czasu zakończenia pandemii. Spowodowało to mocną przecenę akcji spółki.

Podobnie jak inne sieci kin, Cineworld mocno dotknęła pandemia. Przypomnijmy, że wiele kin było zamkniętych przez dłuższy czas lub działało ze zmniejszoną intensywnością. Efekt? Spółka boryka się z zadłużeniem w wysokości 5 miliardów dolarów.

Niestety koniec pandemii nie był końcem kłopotów Cineworld. Firma podała, że liczba klientów po COVID-19 była niższa niż oczekiwano. Miano nadzieję, że hity takie jak “Top Gun: Maverick” i “Thor: Miłość i grom” przyciągną publiczność z powrotem po ograniczeniach związanych z pandemią. Jednak tak się nie stało i pomimo stopniowego ożywienia popytu od ponownego otwarcia kin w kwietniu 2021 r. ostatnie poziomy sprzedaży biletów były poniżej oczekiwań.

Cineworld ma 9189 ekranów w ponad 750 kinach. Działa w 10 krajach, w tym w Polsce, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Izraelu, zatrudnia ponad 28 tys. osób.

Źródło: Onet

REKLAMA