Serialowy Paździoch upamiętniony w rodzinnej miejscowości. Powstał okazały mural z jego podobizną

Ryszard Kotys, fot. Wikimedia

W styczniu ubiegłego roku zmarł aktor Ryszard Kotys, który wcielał się w rolę Mariana Paździocha w serialu „Świat według Kiepskich”. W jego rodzinnej miejscowości mieszkańcy postanowili upamiętnić go, tworząc mural z jego podobizną.

Ryszard Kotys zmarł pod koniec stycznia 2021 r. w wieku 88 lat. Aktor kojarzony z rolą Mariana Paździocha w popularnym serialu „Świat według Kiepskich” pochodził z Mniowa koło Kielc. To właśnie tam po blisko dwóch latach od jego śmierci powstał wyjątkowy mural, który jest szeroki aż na 20 metrów.

Pomysłodawcami i jednocześnie sponsorami okazałego malowidła są Beata i Sebastian Parkitowie, którzy są właścicielami działki, na której niegdyś stał rodzinny dom aktora. – Bardzo chcieliśmy w jakiś sposób uczcić pamięć o zmarłym aktorze – powiedziała Beata Parkita, cytowana przez dziennik „Echo Dnia”.

Na muralu, oprócz odtwórcy roli Mariana Paździocha w serialu „Świat według Kiepskich”, znajduje się też wspomniany dom rodzinny aktora. – Podczas tworzenia muralu starsi ludzie zatrzymywali się i komentowali, że dom wygląda jak na żywo, że dokładnie tak zapamiętali to miejsce – dodała pani Beata.

Źródło: „Echo Dnia”