Sejm miał uznać Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Poprawka Antoniego Macierewicza o Smoleńsku “wysadziła porozumienie”

Antoni Macierewicz, fot. Wikimedia

Sejm miał w czwartek głosować nad uchwałą, która uznaje Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Jej tekst był uzgodniony przez partię rządzącą i opozycję, ale podczas debaty Antoni Macierewicz niespodziewanie zgłosił poprawkę dotyczącą katastrofy smoleńskiej.

REKLAMA

Głosowanie nad uchwałą miało być formalnością. Wszystkie kluby i koła poselskie uzgodniły wspólnie treść dokumentu uznającego Rosję za państwo, które sponsoruje terroryzm. Jednak w trakcie debaty poseł Antoni Macierewicz zgłosił poprawkę, która wywołała oburzenie u polityków opozycji.

“Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych (lot MH17) w lipcu 2014 r., kiedy to zginęło 298 pasażerów i członków załogi, oraz za katastrofę samolotu polskich sił powietrznych (lot 101) w Smoleńsku (Rosja) w kwietniu 2010 r., w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński, urzędnicy polskiego rządu, wysocy rangą dowódcy wojsk polskiego i NATO oraz członkowie polskiego parlamentu” – czytamy w poprawce. 

Opozycja była oburzona pomysłem Antoniego Macierewicza i nie chciała się zgodzić na taki zapis. Posłowie wyciągnęli karty do głosowania i zerwali kworum. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek musiała więc przenieść głosowanie na następne posiedzenie Sejmu. – Nie możemy głosować uchwały ponieważ państwo wyciągnęliście karty i nie ma rozstrzygnięcia – poinformowała Elżbieta Witek.

Pod adresem Antoniego Macierewicza padło wiele słów krytyki. Niektórzy posłowie po raz kolejny zarzucali mu związki z Rosją. “Wypracowaliśmy w komisji sejmowej wspólny tekst uchwały uznającej Federację Rosyjską za państwo wspierające terroryzm. Wszystkie stronnictwa polityczne. W ostatniej chwili Macierewicz zgłosił poprawkę wysadzającą porozumienie. Na Kremlu strzelają korki od szampana” – skomentował Borys Budka z PO.

Macierewicz swoimi pomysłami zablokował w sejmie uchwałę uznającej Federację Rosyjską za państwo wspierające terroryzm. Ktoś ma jeszcze wątpliwości, kto to jest?” – napisał poseł Marcin Kierwiński. “No i nie ma uchwały o Rosji wspierającej terroryzm. Wróci na następnym posiedzeniu, gdy dojadą nieobecni dziś posłowie PiS, nie będzie możliwości zerwania kworum i nie będzie dyskusji. PiS przepchnie Smoleńsk w uchwale i puści to w świat. Marność…” – skomentował Artur Dziambor z Konfederacji.

Źródło: RadioZET.pl

REKLAMA