Sędziowie mają już dość i idą na wojnę z PZPN-em! Chcą podwyżek i ochrony prawnej

fot. Pixabay

Polscy sędziowie mają dość! Za pomocą profilu „Strajk Sędziów Piłkarskich” na Facebooku, zapowiedzieli, że w dniach 30 i 31 października odbędzie się strajk. Sędziowie są niezadowoleni z wysokości podwyżki ekwiwalentów, a także braku należytej ochrony prawnej.

Sędziowie pracujący na profesjonalnym poziomie nie mogą narzekać. Całkiem inaczej wygląda sytuacja u arbitrów, których marzeniem jest dostanie się na profesjonalny szczebel, a pracę sędziego traktują jako dodatek do swojego podstawowego wynagrodzenia z innych źródeł. Ponadto są często pozostawieni sami sobie po atakach słownych oraz cielesnych przez działaczy, piłkarzy czy kibiców poszczególnych klubów.

Sędziowie mają dość takiego traktowania ze strony PZPN-u i zapowiedzieli strajk. Za pomocą profilu na Facebooku „Strajk Sędziów Piłkarskich” opublikowano oświadczenie:

Protest Sędziów Piłki Nożnej odbędzie się w dniach 30-31 października 2021 roku. Ma to na celu zasygnalizowanie problemu jakim są skandalicznie niskie stawki sędziowskie, które w porównaniu do zarobków corocznie tracą na wartości praktycznie od 2003 roku. Obiecane podwyżki o 30-40 zł od 2022 roku nie satysfakcjonują nikogo, a rosnące koszty (w tym paliwo po 6 zł) sprawiają, że z miesiąca na miesiąc ubywa sędziów i obserwatorów w niższych ligach. Ponadto w ostatnim czasie nasilająca się agresja do sędziów i fala hejtu wylewana przez działaczy sprawia, że sędziowie nie chcą sędziować meczów.

Sytuacja jaka nastąpi w dniach 30-31.10.2021 roku nie jest żadnym buntem, a jedynie koniecznością przekazania opinii publicznej i nieświadomym działaczom skali problemu. Nie jest to również inicjatywa przedstawicieli władz sędziowskich tylko głos sfrustrowanych sędziów piłkarskich. Arbitrzy to większości pasjonaci, którzy pragną z najwyższą fachowością prowadzić zawody piłkarskie, ciągle doskonaląc swój warsztat. Chcą za to otrzymywać adekwatne do bieżących zarobków wynagrodzenie.

Proszę nie identyfikować z akcją żadnych konkretnych osób a problem nie pojawił się wczoraj tylko narasta od kilku lat! Postulaty jakie wnosimy to:

– Zdecydowana i adekwatna do rosnących zarobków podwyżka ekwiwalentów od 1 stycznia 2022 roku,

– Ochrona prawna i związkowa dla sędziów piłkarskich w związku z wydarzeniami jakie miały miejsce w ostatnim czasie(naruszenie nietykalności cielesnej sędziów), tzn. radykalne zwiększenie kar za takie zachowanie.

– Udział przedstawiciela sędziów w spotkaniu z PZPN w partycypowaniu przy tworzeniu nowych stawek od 2022 roku.

W oczekiwaniu na reakcję PZPN – Sędziowie Piłkarscy” – napisano w komunikacie.

Źródło: transfery.info