Sąd wydał wyrok w sprawie słów pisarza Jakuba Żulczyka. Prezydent Duda nie będzie zadowolony

fot. Wikimedia

Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył sprawę Jakuba Żulczyka oskarżonego o znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy. Chodzi o wpis zamieszczony w mediach społecznościowych w listopadzie 2020 r., w którym pisarz nazwał prezydenta „debilem”.

Jakub Żulczyk w listopadzie 2020 roku skomentował fakt, że Andrzej Duda nie wysłał gratulacji do Joe Bidena po wygranych wyborach. Prezydent argumentował wówczas, że czeka na zatwierdzenie wyboru amerykanów przez Kolegium Elektorskie. „Joe Biden jest 46. prezydentem USA. Andrzej Duda jest debilem” – skomentował wtedy na Facebooku pisarz.

Prokuratura domagała się od pisarza przeprosin oraz kary 5 miesięcy ograniczenia wolności w postaci wykonywania prac społecznych w wymiarze 20 godzin miesięcznie. Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował jednak o umorzeniu sprawy. Sędzia Tomasz Grochowicz podkreślił, że oskarżony swoim zachowaniem nie popełnił przestępstwa.

Nie stanowi bowiem przestępstwa czyn, którego społeczna szkodliwość jest znikoma – wyjaśnił sędzia. Jak wskazał, obelżywego słowa, którym Jakub Żulczyk zakończył swój wpis, nie można też potraktować w oderwaniu od całego wpisu. „Sprawa została umorzona, jestem niewinny. Dziękuję mecenasowi Nowińskiemu za reprezentowanie i Wam wszystkim za wsparcie” – skomentował w swoich mediach społecznościowych pisarz.

Źródło: RadioZET.pl