Rząd zdecyduje o kolejności kanałów telewizyjnych. Pierwsze pięć miejsc będzie zajmować TVP

screen z TVP

Rząd planuje wprowadzić nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, co miałoby wprost prowadzić do zmiany kolejności kanałów w telewizji płatnej. Pierwsze pięć miejsc będzie zajmować wyłącznie Telewizja Polska, a o następnych zadecyduje specjalne rozporządzenie KRRiT. 

REKLAMA

Dotychczas pierwsze miejsca na liście kanałów zajmowały kolejno: TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN, TV4 i TV Puls. Jeśli nowelizacja ustawy wejdzie w życie, to w miejsce komercyjnych stacji pojawi się TVP Info i TVP Kultura. Natomiast o kolejności pozostałych kanałów zadecyduje KRRiT w postaci osobnego rozporządzenia.

Nowelizacja ustawy ma nałożyć również nowy obowiązek na platformy satelitarne, które będą musiały udostępniać swoim użytkownikom wszystkie 16 kanałów telewizji regionalnej TVP3. W Polsce funkcjonują obecnie trzy takie platformy: Polsat Box, Orange TV i Canal+.

Jacek Kurski w czerwcu 2022 roku, jeszcze przed odwołaniem go z funkcji prezesa Telewizji Polskiej, próbował uzasadniać tą zmianę. – Cieszę się, że jest w rządzie ustawa o implementacji Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, której przyjęcie może sprawić, że wszyscy Państwo będziecie mieli na pilocie na trzecim programie 3. program Telewizji Polskiej i właściwy terytorialnie sygnał danego ośrodka. Nie tak jak jest dzisiaj w Polsacie, że na 68 kanale TVP3 Warszawa w Białymstoku w formacie SD – skomentował Jacek Kurski.

Przedstawiciele branży telekomunikacyjnej nie kryją się z krytycznym podejściem do nowelizacji. – Nadchodzi rok wyborczy, więc żaden sposób nie jest zły na wzmocnienie dyspozycyjnej, partyjnej telewizji, jaką jest obecnie TVP skomentował w rozmowie z portalem WirtualneMedia.pl były wiceprezes UPC Polska, Marek Sowa.

Źródło: WirtualneMedia.pl

REKLAMA