Rząd wprowadzi kolejną obniżkę VAT. Tym razem na świadczenia związane z pomocą Ukrainie

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Ministerstwo Finansów przygotowało rozporządzenie zakładające obniżenie stawki VAT do 0 proc. dla nieodpłatnych dostaw towarów lub świadczenia usług dotyczących pomocy ofiarom wojny na Ukrainie.

REKLAMA

Regulacja zakłada obniżenie stawki podatku VAT do wysokości 0 proc. dla nieodpłatnych dostaw towarów lub świadczenia usług na rzecz tych podmiotów – na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych w Ukrainie. Rozporządzenie ma dotyczyć okresu do 30 czerwca br., ale obniżoną stawkę będzie można stosować też do darowizn, dokonywanych w roku ubiegłym, po 24 lutego 2022 r., czyli po inwazji Rosji na Ukrainę.

Jak zdecydowało Ministerstwo Finansów, w celu utrzymania szczelności systemu VAT, zerowa stawka będzie miała zastosowanie wyłącznie pod warunkiem zawarcia pisemnej umowy pomiędzy podatnikiem a jednym ze wskazanych podmiotów, z której będzie wynikało, że darowane towary lub usługi będą związane z pomocą poszkodowanym w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Stawka będzie więc stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju świadczeń, które mogą się okazać niezbędne do wsparcia pokrzywdzonych w tym konflikcie. W uzasadnieniu czytamy, że beneficjantami tego rozporządzenia będą m.in. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, podmioty lecznicze, jednostki samorządu terytorialnego, a także inne podmioty, które aktywnie uczestniczą w pomocy ofiarom wojny.

Źródło: ISBnews, GazetaPrawna.pl

REKLAMA