Rząd udostępnił aplikację do składania anonimowych donosów? Do wyboru jest 7 rodzajów zgłoszeń

fot. mat. prasowe / Ministerstwo Finansów

Ministerstwo Finansów udostępniło darmową aplikację e-Paragony, która pozwala zarządzać wydatkami, sprawdzać paragony z kodem QR i zgłaszać nieprawidłowości. To właśnie ta trzecia funkcja budzi kontrowersje, ponieważ pozwala w łatwy sposób donosić na przedsiębiorców.

Aplikacja e-Paragony to narzędzie do przechowywania cyfrowych paragonów. Z jej pomocą można m.in. zarządzać wydatkami i przypisywać do nich paragony (dodawać papierowe paragony do aplikacji), dokumentować swoje wydatki, przeglądać statystyki i uzupełniać informację o gwarancjach.

Za pomocą aplikacji można również… donieść na sprzedawcę, który zapomniał nam wydać paragonu lub zrobił to w sposób nieprawidłowy. „Masz do wyboru 7 rodzajów zgłoszeń, np. sprzedawca nie wydał paragonu albo zamiast paragonu wydał tzw. paragon kelnerski, na paragonie są nieprawidłowe pozycje lub podejrzenie, że paragon jest fałszywy” – czytamy na stronie Ministerstwa Finansów.

Resort zapewnia, że każde zgłoszenie zostanie przyjęte, a wobec nieuczciwego sprzedawcy zostaną podjęte dalsze działania. Donieść można anonimowo, bowiem MF zapewnia, że zgłoszenia i nieprawidłowości zapisywane są tylko w urządzeniu i po stronie ministerstwa nie pojawią się dane użytkownika. Bezpieczeństwo naszych danych natomiast zapewnia kod PIN lub uwierzytelnianie biometryczne.

Źródło: Ministerstwo Finansów, Benchmark.pl