Rząd szykuje wprowadzić nowy podatek. Chce zachęcić Polaków do zakładania rodzin

fot. Pexels

500 plus miało być zachętą dla Polaków, aby poprawić demografię w naszym kraju. Pomysł nie sprawdził się, dlatego rząd już „głowi się” nad nowym rozwiązaniem, które skłoni do zakładania rodzin. Mówi się o wprowadzeniu podatku bykowego.

Przypomnijmy, że świadczenie zostało wprowadzone w 2016 roku jako sposób na zwiększenie dzietności i przywrócenie dodatniego przyrostu naturalnego. W tej dziedzinie rozwiązanie okazało się być kompletną porażką: obecnie w Polsce rodzi się mniej dzieci, niż przed jego wprowadzeniem.

500 plus kosztuje ponad 400 mld zł rocznie. To ogromne obciążenie dla budżetu, szczególnie podczas pandemii. Eksperci wskazywali, że rozsądnym posunięciem byłoby ograniczenie lub zawiedzenie wypłat 500 plus na czas kryzysu, żeby zmniejszyć deficyt budżetowy. Jednak dla rządu świadczenie jest nie do ruszenia, bo to właśnie ono zbudowało im żelazny elektorat. Dlatego brakujące pieniądze premier zamierza więc zdobyć nakładając nowe podatki.

W związku z tym Ministerstwo Finansów poszukuje ekspertów do wymyślania i wprowadzana nowych danin. Wiele nowalijek fiskalnych Polacy zdążyli już w 2021 roku poznać: między innymi opłatę od cukru, opłatę mocową czy podatek handlowy. 

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała, że nie jest to jeszcze ostatnie słowo rządu w sprawie polityki prorodzinnej. Prace nad nowymi, „korzystnymi dla rodzin” rozwiązaniami podatkowymi już trwają. – Istotnym czynnikiem jest też polityka podatkowa. Już w niedługim czasie pan premier Mateusz Morawiecki będzie w tej polityce podatkowej skierowanej dla rodzin ogłaszał nowe rozwiązania, oczywiście jeszcze korzystniejsze. Dziś mamy wprowadzone ulgi podatkowe na pierwsze i kolejne dzieci, zwiększoną ulgę podatkową. Natomiast cały czas trwają prace, aby rozwiązania były jeszcze bardziej efektywne, aby zachęcać młodych ludzi do zakładania rodzin – powiedziała.

W sieci od razu pojawiły się przypuszczenia, że „te” korzyści podatkowe dla rodzin oznaczają, że osoby decydujące się na założenie rodziny nie będą musiały płacić podatek bykowy. Podatek ten byłby nałożony na osoby bezdzietne. To pozwoliłoby w części sfinansować program 500 plus. Nieoficjalnie mówi się, że w roku wyborów parlamentarnych rząd chce podwyższyć świadczenie. Padają nawet domysły o chęci wprowadzenia 1000 plus. 

Źródło: Radio ZET