Rząd postanowił naprawić to, co sam zepsuł. Będzie kolejna tarcza antyinflacyjna, a w niej m.in. zerowy VAT na żywność

fot. KPRM

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że już wkrótce wejdzie w życie tzw. “Tarcza antyinflacyjna 2.0”. Zakłada ona m.in. obniżenie VAT-u na paliwa i autogaz oraz wprowadzenie zerowego VAT-u na żywność.

REKLAMA

Premier ogłosił założenia tzw. “Tarczy antyinflacyjnej 2.0”. Do poziomu 0 proc. spaść ma podatek VAT na produkty żywnościowe, które dziś objęte są 5 proc. podatkiem, czyli m.in. owoce, warzywa, mięso i nabiał. Zdaniem szefa rządu pozwoli to na oszczędności około 45 zł miesięcznie dla przeciętnej polskiej rodziny. Zmiana będzie obowiązywała przez pół roku.

Od 1 lutego na sześć miesięcy obniżona ma zostać również stawka podatku VAT na paliwa – z 23 proc. na 8 proc. – Na pylonach na stacjach benzynowych Polacy zobaczą za 3-4 tygodnie niższe ceny – poinformował premier i wyjaśnił, że liczy na spadek cen o 60 gr na litrze. Do 0 proc. spaść ma poziom podatku VAT nałożonego na nawozy.

Eksperci są jednak zdania, że zmiana wprowadzona na sześć miesięcy spowoduje tylko chwilowe stłumienie inflacji. Po kilku miesiącach znów należy spodziewać się wzrostów cen. – Kiedy zabraknie obniżki VAT, wzrosty cen przyspieszą – mówi Mariusz Dziwulski, analityk PKO BP, cytowany przez Business Insider Polska.

Źródło: Onet.pl

REKLAMA