Rząd PiS wprowadzi ulgę podatkową dla imigrantów ekonomicznych?! Takie zapisy pojawiły się w „Polskim Ładzie”

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Im bardziej analitycy zagłębiają się w zapisy tzw. „Polskiego Ładu”, tym jego obraz wydaje się coraz bardziej skandaliczny. Okazuje się, że mogą zostać wprowadzone ulgi podatkowe dla imigrantów ekonomicznych.

Rząd w ramach tzw. „Polskiego Ładu” zapowiedział ulgi podatkowe dla Polaków, którzy po latach emigracji wrócą do kraju. Rzecz w tym, że z ulgi korzystać będą mogli również… imigranci, którzy po przeniesieniu rezydencji podatkowej do Polski będą aż przez cztery lata cieszyć się niższymi podatkami niż Polacy.

W propozycji ustawy podatkowej nie uzależniono odliczenia od kryterium polskiego obywatelstwa. W praktyce oznacza to, że zamiast Polaków powracających do kraju, ustawa może faworyzować ukraińskich imigrantów ekonomicznych i innych cudzoziemców. Ulgi podatkowe spowodują, że zapłacą oni o połowę mniejszy podatek dochodowy od obywateli Rzeczypospolitej. 

Nazwy „ulgi na powrót” używa się w nim zamiennie z określeniem „ulgi w podatku dochodowym dla podatników osiedlających się w Polsce”. Co więcej, ustęp poświęcony ocenie następstw „ulgi na powrót” wypełniony jest danymi o migrantach w Polsce i ocenia wstępnie, że aż ok. 2/3 z cudzoziemców w kraju spełnia kryteria uzyskania odliczenia od podatku dochodowego.

Źródło: PCh24.pl