Rząd luzuje kolejne obostrzenia. Największe zmiany dotyczą kościołów

fot. Pixabay

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili na dzisiejszej konferencji prasowej dalszy plan luzowania obostrzeń pandemicznych. Zmiany dotyczą kościołów, hoteli, targów i imprez sportowych.

Już od najbliższej niedzieli, 13 czerwca, zwiększony zostanie dopuszczalny limit wiernych w kościołach. Zajęte będzie mogło być 50 proc. miejsc. Dwa tygodnie później, limit zostanie zwiększony do 75 proc. miejsc. Od 13 czerwca dozwolona będzie również sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.

Pozostałe zmiany zaczną obowiązywać od 26 czerwca. Na obiektach sportowych publiczność będzie mogła zająć połowę dostępnych miejsc, a nie jak dotychczas 25 proc. Za dwa tygodnie działalność będą mogły wznowić dyskoteki. Brać w nich udział będzie mogło maksymalnie 150 osób.

Od 26 czerwca nie będzie limitów osób w środkach transportu publicznego, ale pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos. Restauracje, bary, hotele, kina i teatry będą mogły udostępnić gościom 75 proc. miejsc.

Nowe limity będą obowiązywały siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw. W tych miejscach będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 m kw.

Premier przypomniał, że limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. 26 czerwca zmieni się natomiast status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

Źródło: KPRM