Rumuni zarabiają więcej niż Polacy. Wszystko za sprawą niskich podatków

fot. Pixabay

Jak wynika z danych opublikowanych przez Trading Economics, w lipcu 2020 średnie wynagrodzenie w Rumunii było wyższe niż w Polsce. Średnie wynagrodzenie po lipcu wynoszą w Rumunii 5 468 lejów rumuńskich, co z przeliczeniu na złotówki po dzisiejszym kursie (0,92) daje 5 030,56 złotych. Tymczasem średnie wynagrodzenie Polaków to 5 024,48 złotych.

REKLAMA

5 lat temu rząd Rumunii zdecydował się na radykalne obniżki podatków. Zlikwidowano całkowicie lub obniżono ich aż ponad 100. Jednocześnie Rumunia bardzo mocno podwyższyła przez ostatnie lata płacę minimalną. Jeszcze kilka lat temu wynosiła ona około 200 euro. Dziś jest już to 466 euro, czyli ponad 2 tysiące złotych. 

Podatek dochodowy od 2018 roku wynosi w Rumunii zaledwie 10%. Nie dotyczy to programistów i specjalistów IT, dla których jest to… 0%. W Polsce podatek dochodowy obecnie wynosi 17% w pierwszym progu podatkowym i 32% w drugim progu podatkowym, a granica pierwszego progu podatkowego to ledwie 85 528 zł.

Reformy podatkowe przyniosły spektakularne rezultaty. Obniżka podatków w Rumunii spowodowała wzrost wynagrodzeń, PKB i wpływów budżetowych. Pozwoliło to również na redukcję długu publicznego. Już w pierwszym roku zmian łączne wpływy podatkowe wzrosły o 7% w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej.

Źródło: Money.pl

REKLAMA