Rolnicy z AGROunii protestują pod zakładem Anwilu we Włocławku. „Jarosław Kaczyński nas okłamał”

fot. Twitter / AGROunia

AGROunia zablokowała w poniedziałek rano wjazd do firmy Anwil, będącej częścią grupy PKN Orlen. Rolnicy protestowali przeciwko wysokim cenom nawozów, które – ich zdaniem – windują spółki Skarbu Państwa.

Jak stwierdził lider AGROunii Michał Kołodziejczak w przemowie do zgromadzonych, „klasa polityczna poniża rolników”, bo ceny nawozów są dziś nawet pięć razy wyższe niż jeszcze miesiąc temu. Firma, przed którą pojawili się rolnicy, nie została wybrana przypadkowo. Anwil, którego zakłady mieszczą się we Włocławku, to spółka produkująca nawozy, która jest częścią grupy PKN Orlen.

Zdaniem rolników wzrost cen nawozów to nic innego jak spekulacja Anwilu i wypychanie produktów za granicę. – Wiecie, co działo się w tym zakładzie w ciągu dwóch ostatnich dni. Kiedy słyszeliśmy, że nie ma nawozu, nie ma co sprzedawać, a widzieliśmy wyjeżdżające tiry z nawozem, którego dziś nie ma do kupienia dla Polaków – relacjonował Kołodziejczak.

Lider organizacji odniósł się również do konferencji PiS, podczas której Jarosław Kaczyński zapewniał, że jego partia jest reprezentantem polskiej wsi. – Jarosław Kaczyński okłamał nas, mówiąc w sobotę, że PiS reprezentuje polską wieś. Polityka Prawa i Sprawiedliwości prowadzi do tego, że polska wieś stanie się skansenem. To zabijanie rolnictwa i dostępu do żywności – skomentował szef AGROunii.

Źródło: Polsat News, AGROunia