Realna płaca w Polsce zmniejszyła się w tym roku o 6,9 proc. Gorzej jest tylko w Nikaragui

fot. Pixabay

Według danych z raportu Global Wage Report 2022-23 realna płaca w Polsce zmniejszyła się o 6,9 proc. To drugi największy spadek na świecie. Globalne realne miesięczne płace spadły w tym roku średnio o 0,9 proc.

REKLAMA

Jak wynika z nowego raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy, kryzys inflacyjny w połączeniu ze słabym wzrostem gospodarczym i niepewnością doprowadziły do spadku realnych płac na całym świecie. Według Global Wage Report 2022-23, globalne realne miesięczne płace spadły w tym roku średnio o 0,9 proc.

Na tym tle fatalnie wyglądają dane z Polski. Realna płaca w naszym kraju zmniejszyła się w tym roku o aż 6,9 proc. Spośród wszystkich państw ujętych w raporcie gorsza sytuacja jest tylko w Nikaragui, gdzie realne płace spadły o 7,56 proc. Polska zajmuje więc pod tym względem niechlubne drugie miejsce od końca.

W raporcie czytamy, że osoby o najniższych dochodach straciły na spadku realnych płac najwięcej. “Wynika to z faktu, że osoby takie wydają większą część swojego rozporządzalnego dochodu na podstawowe towary i usługi, których ceny rosną bardziej niż w przypadku innych artykułów” – czytamy na portalu Forsal.pl, który przeanalizował raport.

Źródło: Forsal.pl

REKLAMA