Ratyfikacja Funduszu Odbudowy znów odroczona. Obóz rządzący nie ma większości, która poparłaby projekt

Jarosław Kaczyński, fot. flickr / Piotr Drabik

Rząd miał dziś zająć się projektem ustawy o ratyfikacji tzw. Funduszu Odbudowy. Jak informuje portal 300polityka.pl, dziś rano punkt ten zniknął jednak z porządku obrad.

Chodzi o projekt ustawy ws. ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej z 14 grudnia 2020 r. dotyczącej systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. Rząd zajmował się już tym projektem w połowie lutego, ale nie został on wówczas przyjęty. Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył później, że podczas obrad toczyła się nad nim tylko dyskusja. Sprzeciw wobec ratyfikacji wielokrotnie zapowiadała Solidarna Polska.

Rząd miał zająć się tym projektem ponownie we wtorek, ale rano został on zdjęty z porządku obrad. – Oczywiście ten projekt przez Radę Ministrów zostanie przyjęty jeszcze najprawdopodobniej w tym miesiącu, więc tutaj nie ma zasadniczej zmiany co do terminu. Niezbędne jest jednak, aby wszyscy parlamentarzyści, wszyscy obywatele mieli świadomość co do istoty przyjęcia ustawy o zasobach własnych – mówił Piotr Müller, rzecznik rządu.

Ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych sprzeciwia się Solidarna Polska. Według nich, ratyfikacja będzie oznaczać zgodę na zaciąganie przez Unię Europejską pożyczek, które Polska będzie musiała „żyrować na poczet innych państw” oraz spowoduje przesunięcie „gigantycznej części decyzyjności z Warszawy do Brukseli”. Bez głosów Solidarnej Polski obóz rządzący nie ma większości parlamentarnej, która pozwalałaby ratyfikować projekt.

Źródło: 300polityka.pl