Przemysław Czarnek chce zrobić polską wersję Netflixa?! Ministerstwo wyda na ten cel 29 milionów złotych

Przemysław Czarnek, fot. KPRM

Na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki ma powstać platforma streamingowa VoD pod nazwą “Multimedialna Edukacja Młodzieży”, w skrócie “MeduM”. Media donoszą, że jest to inicjatywa Przemysława Czarnka, szefa MEiN.

REKLAMA

“Zdaję sobie sprawę, że młodzi ludzie nie oglądają telewizji, są na platformach streamingowych. Dlatego zleciłem Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju konkurs za 30 mln zł na produkcję kilkuset krótkich, czterominutowych filmów o tematyce historycznej, ekonomicznej i kulturowej, które będą zamieszczane i promowane na platformach streamingowych” – powiedział szef resortu edukacji na łamach tygodnika “Sieci”.

Na stronie NCBiR pojawiła się informacja o przedsięwzięciu pod nazwą Multimedialna Edukacja Młodzieży. “Celem „MeduM” jest stworzenie i upowszechnienie wśród uczniów w wieku 12-18 lat multimedialnych materiałów edukacyjnych oraz dydaktycznych wspierających proces kształcenia w Polsce oraz umieszczenie ich na utworzonej na potrzeby tego działania platformie streamingowej VoD, spełniającej wymagania w zakresie dostępności, w szczególności dla osób wymagających specjalnego wsparcia w procesie edukacji (w tym uchodźców)” – czytamy na rządowej stronie.

Na cały projekt przeznaczono 29 milionów złotych, przy czym 7 milionów zostanie zainwestowanych w platformę VoD, natomiast kolejne 22 miliony będzie kosztowało stworzenie kilkuset filmów. Materiały na specjalnej platformie mają mieć maksymalnie cztery minuty i dotyczyć jednego z trzech obszarów tematycznych.

Pierwszy z nich to “historia Polski, ze szczególnym uwzględnieniem historii gospodarczej i politycznej”. Drugi to “historia sztuki, muzyki, literatury, teatru, sztuk plastycznych i architektury w ujęciu polskiego dziedzictwa narodowego”. Z kolei trzeci obszar dotyczy “innowacyjności produktów i usług, komercjalizacji wyników badań naukowych oraz ich transferu do gospodarki”.

Źródło: TVN24

REKLAMA