Przełomowy wyrok TK. Polska będzie chronić życie nienarodzonych!

fot. internet

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z konstytucją przepisy dopuszczające aborcję w wypadku stwierdzenia ciężkiego uszkodzenia płodu lub nieuleczalnej choroby. Wyrok zapadł w pełnym składzie sędziowskim, większością głosów.

REKLAMA

Przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją – orzekł  Trybunał Konstytucyjny.

Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (…) jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji” – brzmiała sentencja wyroku odczytana przez prezes TK Julię Przyłębską.

Wniosek grupy posłów dotyczący dopuszczalności aborcji eugenicznej po raz pierwszy trafił do Trybunału Konstytucyjnego już trzy lata temu. Ze względu na zakończenie kadencji parlamentu uległ on jednak dyskontynuacji. Po raz kolejny wniosek trafił do TK w 2019 r. – złożyła go grupa 119 posłów PiS, PSL-Kukiz’15 oraz Konfederacji.

Źródło: Nasz Dziennik

REKLAMA