Przedświąteczny lockdown staje się faktem! Minister zdrowia podał nową listę obostrzeń

art business closed logo
fot. Pexels

Minister zdrowia Adam Niedzielski, który kilka tygodni temu przekonywał, że obostrzenia nie pomagają w walce z pandemią, zdecydował o… wprowadzeniu nowych restrykcji. Większość z nich zacznie obowiązywać od 15 grudnia i będzie dotyczyła wielu obszarów życia społecznego i gospodarczego.

Minister Adam Niedzielski poinformował, że nowe zasady będą mieć trzy obszary. Pierwszym jest ustawa dotycząca umożliwiająca pracodawcom możliwość sprawdzenia pracowników testami na koronawirusa. W projekcie ustawy nie będzie mowy o sprawdzaniu zaszczepienia. – Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19. Jesteśmy bliscy finiszu w pracach nad projektem ustawy klubu PiS. Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia zostanie skierowany na ścieżkę formalną – powiedział Niedzielski.

Drugim elementem restrykcji są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. – Będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek dla trzech grup: medyków, nauczycieli oraz służb mundurowych – poinformował minister. Więcej o tej sprawie piszemy tutaj: Rząd zdecydował o obowiązkowych szczepieniach! W pierwszej kolejności obejmie trzy grupy zawodowe

Ostatni aspekt obostrzeń to zmiana limitów dla osób niezaszczepionych w miejscach publicznych. – Dokonujemy zmiany zasad stosowania certyfikatów covidowych, któremu będzie towarzyszyć obniżenie limitów z 50 proc. do 30 proc. Najważniejsze jest to, żeby ten limit mógł być w jakikolwiek sposób przekroczony, to organizator będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty. W innym wypadku nie ma możliwości przekraczania tego limitu – powiedział Niedzielski. Podczas konferencji prasowej nie podano na podstawie jakiej ustawy, przedsiębiorca będzie mógł zweryfikować, czy klient jest zaszczepiony.

Zmiany, które wejdą w życie od 15 grudnia:

  • obniżenie limitu obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach do 30 proc.
  • obniżenie limitu do 30 proc. w kinach, teatrach, obiektach sakralnych i sportowych
  • w kinach dodatkowo zakaz konsumpcji
  • zamknięte kluby i dyskoteki. W dniu 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie nie będzie to obowiązywać przy maksymalnej liczbie 100 osób
  • ograniczenie w środkach transportu zbiorowego do 75 proc.
  • obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy

Ponadto we wszystkich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych od 20 grudnia 2021 do 9 stycznia 2022 roku będzie obowiązywała nauka zdalna.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia