Przed nami ciężki weekend. Czeka nas drastyczny spadek temperatur, zamiecie śnieżne, wichury i intensywne opady śniegu

fot. Pixabay

W najbliższych dniach pogoda nie będzie dla nas łaskawa, a wyjazdy weekendowe będziemy musieli przełożyć. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenia i nie są one zbyt optymistyczne. Spodziewany jest drastyczny spadek temperatur, zamiecie śnieżne, wichury oraz intensywne opady śniegu.

REKLAMA

Przed nami ciężki weekend, a pogoda da nam bardzo w kość. Jak podaje IMGW, z powodu śnieżyc i oblodzenia dróg należy zachować szczególną ostrożność we wszystkich województwach. Jedynie niebezpieczne zdarzenia pogodowe ominą rejon Zielonej Góry. Już w sobotę w Jeleniej Górze i Wałbrzychu spodziewane są nawet zamiecie śnieżne. W województwach pomorskim i zachodniopomorskim wystąpi silny wiatr, którego prędkość wyniesie nawet do 90 km/h. Z kolei na południowej granicy Polski wydano alerty drugiego stopnia związane z silnymi śnieżycami. W tych rejonach prognozowane są opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 20-30 cm.

Jak przewidują synoptycy, już w nocy w piątku na sobotę odnotujemy drastyczne zmiany. Do Polski napłynie niż przynoszący opady śniegu. Pokrywa wyniesie nawet do 15 cm. Wraz z przemieszczaniem się niżu należy spodziewać się porywistego wiatru, który wywoła zwieje i ograniczy widoczność na drogach. W ciągu dnia zaś termometry pokażą wartości od -5 stopni w Karpatach do 5 stopni nad morzem. “Wiatr, zwłaszcza w zachodniej połowie kraju, będzie porywisty, do 65 km/h, a nad morzem nawet do 70 km/h, powodujący zawieje śnieżne i ograniczenie widzialności w trakcie intensywnych opadów śniegu” – poinformowali synoptycy z IMGW.

Dopiero w niedzielę nastąpi delikatna poprawa pogody. Będziemy mogli zaobserwować słabsze opady śniegu, jednak wystąpią one na terenie całego kraju. Mocno będzie też zróżnicowana temperatura. Od -12 stopni Celsjusza w Karpatach, -8 stopni na południowym wschodzie, -2 stopni w centrum nawet do 2 stopni Celsjusza w rejonach nadmorskich.

Źródło: IMGW; twitter.com / IMGW-PIB METEO POLSKA

REKLAMA