Przeciętne wynagrodzenie w Polsce wzrosło o 13 proc. Mimo to, za pensję można kupić mniej niż przed rokiem

fot. Pexels

Główny Urząd Statystyczny przekazał, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022 r. wyniosło 7 329,96 zł. To wzrost o 10 proc., czyli znaczniej mniej niż wynosi wskaźnik inflacji.

REKLAMA

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022 r. w porównaniu z grudniem 2021 r. było wyższe o 10,3 proc. i wyniosło 7 329,96 zł brutto. Względem listopada 2022 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 6,9 proc. – przekazał Główny Urząd Statystyczny. To rekordowy wynik w historii – po raz pierwszy średnia pensja przekroczyła 7 tys. złotych brutto.

Wzrost średniego wynagrodzenia w ostatnim miesiącu roku nie jest jednak przypadkowy. “Wzrost przeciętnych wynagrodzeń w grudniu 2022 r. względem listopada 2022 r. spowodowany był wypłatami m. in. premii kwartalnych, świątecznych, nagród z okazji Dnia Górnika, nagród rocznych oraz wypłatami odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)” – wyjaśnił GUS. 

Mimo pobicia rekordu, sytuacja finansowa Polaków jest jednak fatalna. W grudniu mieliśmy w Polsce inflację na poziomie 16,6 proc., a płace wzrosły jedynie o 10,3 proc. w ujęciu rok do roku. Wzrost płac w tempie wolniejszym od wzrostu cen oznacza, że płace pracujących Polaków maleją. W rezultacie statystyczny pracownik pracujący w naszym kraju mimo podwyżki za swoją wypłatę może kupić mniej produktów i usług niż rok temu.

Źródło: GUS, Money.pl

REKLAMA