Przeciek na maturze z języka polskiego?! Statystyki wyszukiwania nie pozostawiają wątpliwości

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Dziś w całym kraju odbył egzamin maturalny z języka polskiego. Jednym z zadań było napisanie rozprawki dotyczącej „Lalki” Bolesława Prusa. Z danych Google Trends wynika, że w województwie podlaskim od godziny 7 zanotowano nagły wzrost wyszukiwania tego tematu w wyszukiwarce Google.

Jeden z tematów rozprawki maturalnej brzmiał: „Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu„. Rozprawkę trzeba było napisać, odwołując się do – niezwykle często występującej na maturze – „Lalki” Bolesława Prusa. 

Fraza „Lalka ambicja” od godz. 7:17 rano zaczęła szybko zyskiwać na popularności w wyszukiwarce Google. Internauci z Podlasia wpisywali także takie zapytania jak „motyw ambicji”, „Wokulski” czy „ambicja w lekturach”. Wielu z nich także poszukiwało streszczenia „Lalki”. Tuż po rozpoczęciu egzaminu odnotowano także widoczny wzrost takich zapytań w województwie mazowieckim.

Przypomnijmy, że podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku. 8 czerwca 2020 ok. godz. 6.30 w woj. podlaskim zanotowano wzrost wyszukiwań w Google frazy „wesele elementy fantastyczne”, a temat brzmiał: „Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów ‚Wesela’.„.

Źródło: Onet