Prof. Krzysztof Simon wystąpił w reklamie maseczek. Złamał kodeks etyki lekarskiej?!

Krzysztof Simon, screen z YouTube / Onet Rano

Celebryta prof. Krzysztof Simon wystąpił w reklamie maseczek prywatnej firmy. Według kodeksu etyki lekarskiej, jako medyk nie mógł wystąpić w komercyjnym spocie.

Reklama z udziałem prof. Krzysztofa Simona pojawiła się na początku maja w publicznych mediach, m.in. w TVP Info. Simon zachwala maseczki jednej z wrocławskich firm. Cały spot trwa ok. minuty, oprócz lekarza występują w niej jeszcze statyści. Simon wystąpił w niej bez maseczki.

Portal WirtualnaPolska.pl zapytał popularnego lekarza o przepisy zabraniające medykom reklamowania produktów medycznych. Okazało się, że Simon ich nie zna. – Nie wiem skąd pan ma takie przepisy i nie wiem co to jest. Już wcześniej promowałem maseczki, ale na prośbę władz Wrocławia. To polska firma, polskie maseczki i to co teraz zrobiłem w reklamie uważam za słuszne. Skoro stałem na wrocławskim rynku, poproszony przez Ratusz, o rozdawanie masek i informowanie o przestrzeganie dystansu, to kiedy poproszono mnie o poparcie polskiego produktu, nie odmówiłem – twierdzi specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych.

Zgodnie z Kodeksem Etyki Lekarskiej lekarz nie brać udziału w reklamach. W art. 63 Kodeksu zabroniono wszelkiej reklamy, przyjmując że lekarz tworzy swoją zawodową opinię jedynie w oparciu o wyniki pracy (ust. 1) oraz wskazano, iż nie powinien on wyrażać zgody na używanie swego nazwiska i wizerunku dla celów komercyjnych (ust. 2). Naruszenie tych zakazów podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej na podstawie ustawy o izbach lekarskich z dnia 2 grudnia 2009 r.

Źródło: WirtualnaPolska.pl