Prof. Horban podał datę końca pandemii. Czy tym razem jego prognozy się sprawdzą?

Andrzej Horban, fot. KPRM

Główny doradca premiera ds. walki z COVID-19 prof. Andrzej Horban powiedział na antenie Polsat News, że zostało jeszcze 2,5 miesiąca nasilonej epidemii. Jego zdaniem w maju sytuacja powinna się znacząco poprawić.

Profesor Andrzej Horban, doradca premiera ds. walki z COVID-19 w programie Polsat News „Gość Wydarzeń” pytany był o trzecią falę koronawirusa. Odpowiedział, że tego wszyscy się spodziewali, ponieważ wzrost zachorowań na COVID-19 przypada w tym samym czasie co wzrost zakażeń grypy, a więc na połowę lutego i początek marca. – Do kulminacji trzeciej fali jest jeszcze bardzo daleko – ocenił profesor.

W ocenie Andrzeja Horbana transmisja wirusa spadnie zdecydowanie na początku maja. – Jesteśmy u końca naszych kłopotów. Pozostał nam marzec i kwiecień – dwa miesiące nasilonej epidemii – przewiduje. Powiedział, że odporność zbiorowa będzie wynikiem przechorowania części osób oraz szczepień, zwłaszcza osób starszych. – Myślę, że obecnie jest to ok. 10-20 proc. populacji w Polsce – powiedział.

Źródło: Polsat News