Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych – jaki sprzęt jest potrzebny?

Źródło: mat. partnera

Z tworzyw sztucznych powstaje obecnie wiele produktów używanych na co dzień przez niemalże każdego z nas. Aby je wykonać, niezbędny jest do tego specjalistyczny sprzęt. Jakie urządzenia wykorzystuje się w produkcji tworzyw sztucznych?

Wtryskarki do tworzyw sztucznych

Najczęściej używanymi urządzeniami pozwalającymi na produkcję wyrobów z tworzyw sztucznych są wtryskarki – wskazuje przedstawiciel firmy Plastigo dostarczającej tego typu sprzęt.

Wtryskarki mają na celu wtryskiwanie rozgrzanego i roztopionego tworzywa sztucznego w gotowe formy, dzięki czemu możliwe jest przygotowanie gotowych wyrobów o zróżnicowanych kształtach i wielkościach.

Podczas produkcji wykorzystuje się różnych typów wtryskarki, do których zaliczane są modele hydrauliczne oraz elektryczne różniące się pomiędzy sobą sposobem pracy i zasilania. Dostępne są też wtryskarki o konstrukcji pionowej.

Różne rodzaje wtryskarek dają możliwość dobrania odpowiednich typów urządzeń do konkretnego przeznaczenia, by tworzyć wyroby o oznaczonych parametrach.

Urządzenia do formowania rotacyjnego

Drugim typem urządzeń stosowanych do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych są urządzenia do rotoformowania, czyli formowania rotacyjnego.

Taka metoda produkcji polega na wykorzystaniu urządzeń, które obracają formą wypełnioną roztopionym tworzywem sztucznym. Dzięki temu można produkować również większe wyroby, na przykład jak pojemniki, łódki, zabawki dziecięce.

Obracające się urządzenie do formowania rotacyjnego jest również w stanie produkować wyroby z różnych typów tworzyw, uzupełnione o dodane elementy, na przykład z metalu.

Osprzęt dodatkowy do produkcji tworzyw sztucznych

W produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych duże znaczenie ma również wybór odpowiedniego osprzętu dodatkowego, który ma na celu odpowiednie przygotowanie tworzyw do użycia w urządzeniach produkcyjnych, a także wykończenie gotowych produktów.

Do osprzętu dodatkowego wykorzystywanego podczas produkcji tworzyw sztucznych zaliczane są urządzenia przeznaczone go:

  • podawania
  • transportu
  • dozowania
  • mieszania
  • suszenia
  • odwilżania
  • podgrzewania
  • chłodzenia
  • mielenia

Również podczas produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych często wykorzystuje się przenośniki taśmowe oraz manipulatory, które pozwalają na zoptymalizowanie procesów technologicznych, a dokładnie przyspieszają one transport bliski, automatyzują procesy.

Nowoczesne urządzenia przeznaczone do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych dostarcza firma Plastigo. Na jej stronie internetowej można zapoznać się z różnymi typami urządzeń w jej ofercie i ich parametrami technicznymi.

Źródło: Materiał zewnętrzny

REKLAMA