Prezydent Andrzej Duda dał sobie podwyżkę. Podpisał ustawę, dzięki której zarobi 40 proc. więcej

fot. Twitter / Andrzej Duda 2020

Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Na jej mocy jego zarobki wzrosną o 40 proc. Profity otrzyma również żona prezydenta.

Po wejściu w życie nowych przepisów wynagrodzenie prezydenta ma się składać z wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego 9,8-krotności kwoty bazowej oraz dodatku funkcyjnego odpowiadającego 4,2-krotności kwoty bazowej, co oznacza wzrost o 40 proc. w stosunku do obecnej wartości.

Dzięki zmianom, wynagrodzenie prezydenta Andrzeja Dudy wzrośnie do wysokości 25 051,88 zł brutto miesięcznie. Dotychczas jego zarobki wynosiły w sumie dokładnie 20 399,39 złotych brutto. W kolejnych latach wynagrodzenie będzie jeszcze wyższe, ponieważ nowelizacja zakłada, że kwota bazowa będzie corocznie waloryzowana.

Wraz z podwyżkami pensji urzędującego prezydenta w ustawie zapisano, iż żony wszystkich prezydentów zostaną objęte ubezpieczeniem społecznym. Oznacza to, że za okres bycia pierwszą damą będą miały płacone składki ZUS – emerytalną, rentową, chorobową i wypadkową. Składki na te ubezpieczenia będą opłacane przez kancelarię prezydenta z budżetu państwa.

Źródło: rp.pl, money.pl