Premier Morawiecki obiecuje “darmowe” laptopy dla uczniów klas IV. Rząd znów chce przekupić Polaków za ich pieniądze

Mateusz Morawiecki, fot. KPRM

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od września 2023 roku uczniowie rozpoczynający naukę w IV klasie szkoły podstawowej otrzymają nieodpłatnie laptopy. Polacy zapłacą za ten gest 760 mln zł plus VAT.

REKLAMA

Mateusz Morawiecki przedstawił na konferencji prasowej nowy pomysł, który ma być elementem wsparcia transformacji cyfrowej. – Od września 2023 roku uczniowie rozpoczynający naukę w IV klasie szkoły podstawowej otrzymają nieodpłatnie laptopy, które będą służyły im na kolejnych etapach edukacji. Sprzęt trafi do 370 tys. uczniów – podkreślił szef rządu. – Jeszcze 20 lat temu komputer był dodatkiem do życia. Dzisiaj jest niezbędnym instrumentem do funkcjonowania – dodał.

Za “darmowe” laptopy zapłacą oczywiście Polacy. – Koszt programu wynosi 760 mln zł plus VAT – powiedział Janusz Cieszyński, minister odpowiedzialny za cyfryzację. – Zależy nam na tym, żeby program został w szkołach na stałe i kolejne roczniki również otrzymały takie wsparcie – zadeklarował polityk. Komputery przejdą na własność ucznia i będą mogły z niego korzystać całe rodziny. Na konferencji przypomniano, że w ubiegłym roku w komputery wyposażono ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich.

O pomyślę z laptopami mówiło się od kilku miesięcy. Początkowo komputery miały trafić do uczniów klas III szkół podstawowych. Wtedy koszty szacowano nawet na 1,5 miliarda złotych. Nie brakowało złośliwych komentarzy, że to prezent od rządzących na Pierwszą Komunię Świętą, którą przyjmują właśnie uczniowie trzecich klas.

Źródło: Gazeta.pl

REKLAMA