Premier Morawiecki nie wie, ile kosztuje chleb. Przez 6 lat rządów PiS cena wzrosła o 42 proc.!

fot. KPRM

Premier Mateusz Morawiecki był niedawno pytany o cenę chleba w sklepach. Polityk przez półtorej minuty wił się niczym piskorz, aż w końcu nie podał żadnej konkretnej liczby. Wiadomo jednak, o ile wzrosła cena chleba za czasów rządów PiS.

Dziennikarze dziennika „Fakt” zaskoczyli premiera pytaniem o cenę bochenka chleba. Premier wygłosił 90-sekundowy monolog, w którym poruszył wiele tematów związanych z gospodarką, rolnictwem, a nawet wysokością emerytur, ale nie udzielił konkretnej odpowiedzi na zadane pytanie.

Warto więc przyjrzeć się wzrostowi cen chleba w ciągu ostatnich sześciu lat. Według Dziedzinowej Bazy Wiedzy Cen, przygotowywanej przez GUS, w listopadzie 2015 r. kosztował średnio 2,20 zł, a w lipcu 2021 – już 3,14 zł, czyli podrożał o 42,7 proc. Dane dotyczą cen półkilogramowych bochenków chleba pszenno-żytniego.

GUS opublikował również dane na temat cen chleba w Banku Danych Lokalnych. Tutaj prezentowane dane dotyczą kilogramowych bochenków chleba mieszanego. Przez okres rządów PiS cena wzrosła o 17,6 proc. Można się jednak spodziewać kolejnych podwyżek, ponieważ według GUS ceny żywności obecnie rosną szybciej niż wskaźnik ogólnej inflacji.

Źródło: Fakt