Prawie 1,5 tys. polskich szkół bez lekcji religii. “Brakuje chętnych”

fot. Wikimedia

Według danych Ministerstwa Edukacji i Nauki, że w tym roku szkolnym ani jednej lekcji religii nie prowadzą 1462 szkoły. W sumie placówek edukacyjnych bez lekcji religii jest w naszym kraju prawie 10 tys.

REKLAMA

Religia jest w Polsce przedmiotem nieobowiązkowym, choć zmianę w tym zakresie zapowiada minister Przemysław Czarnek. W obecnie funkcjonującym układzie prawnym uczeń może chodzić na religię, na etykę, na oba te przedmioty lub na żaden. Zgodnie z prawem szkoła powinna zapewnić zajęcia z religii lub etyki dziecku, jeśli rodzice mają takie życzenie. Wystarczy, że chętny będzie tylko jeden uczeń w danej szkole.

Z danych uzyskanych z MEiN przez TVN24 wynika, że w tym roku ani jednej lekcji religii nie prowadzą 1462 szkoły – w tym 709 podstawówek, 349 liceów, 156 techników i 171 szkół branżowych. Część z tych szkół to placówki niepubliczne, prowadzone przez organizacje pozarządowe lub firmy. Ale są wśród nich również szkoły samorządowe. W sumie, licząc przedszkola i punkty przedszkolne, placówek bez zająć z religii jest dokładnie 9 959.

W wielu szkołach, w których odbywają się lekcje religii, frekwencja jest bardzo niska. Dlatego dyrektorzy proszą biskupów o zmniejszenie liczby godzin katechezy w planie lekcji. Na terenie archidiecezji poznańskiej w roku szkolnym 2022/2023 ograniczono dla maturzystów ilość godzin religii z 2 do 1. Z kolei w Warszawie 111 placówek otrzymało zgodę od biskupów diecezjalnych na takie rozwiązanie. 

Źródło: TVN24

REKLAMA