Prawdziwa drożyzna dopiero przed nami?! „84 proc. firm będzie musiało znacznie podnieść ceny”

man in blue and brown plaid dress shirt touching his hair
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pexels

Według badania CBM Indicator dla Konfederacji Lewiatan aż 84 proc. przedsiębiorstw uważa, że ceny oferowanych przez nich produktów i usług będą musiały wzrosnąć w najbliższych miesiącach o kilkadziesiąt procent.

Inflacja w październiku wyniosła oficjalnie 17,9 proc. Okazuje się jednak, że najgorsze dopiero przed nami. Spodziewane są kolejne wzrosty cen prądu, ogrzewania i benzyny. To przełoży się bezpośrednio na ceny w sklepach. Konfederacja Lewiatan zleciła badanie CBM Indicator, które miało sprawdzić plany przedsiębiorców.

Z badania wynika, że 84 proc. przedsiębiorstw uważa, że ceny oferowanych przez nich produktów i usług będą musiały wzrosnąć w najbliższych miesiącach, i to aż o kilkadziesiąt procent. O tym, że podniosą znacząco ceny produktów i usług przekonanych jest 90 proc. dużych firm, 85 proc. średnich oraz 84 proc. małych. 

W większości wspomnianych firm wzrosną wynagrodzenia, ale wiąże się to m.in. z podwyżką płacy minimalnej od stycznia przyszłego roku. 69 proc. badanych firm nie zgadza się ze stwierdzeniem, że płace pracowników w firmie nie będą rosły. 25 proc. jest przeciwnego zdania, a 6 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Źródło: Lewiatan.org