Powstał kalkulator, który pokazuje, ile przepłacaliśmy za paliwo. “To realne straty dla każdego gospodarstwa domowego”

Tadeusz Aziewicz, Agnieszka Pomaska, fot. Facebook / Agnieszka Pomaska

Posłowie Platformy Obywatelskiej Agnieszka Pomaska i Tadeusz Aziewicz zaprezentowali internetowy kalkulator, który pozwala wyliczyć, ile kierowcy przepłacali, tankując na Orlenie w ciągu ostatnich miesięcy.

REKLAMA

“Afera Orlenu. Sprawdź na ile oszukał cię Orlen” – to hasło, pod którym działa internetowy kalkulator posłów Platformy Obywatelskiej. Aby dokonać obliczeń, trzeba podać aktualną cenę paliwa z 23-proc. VAT, dzienny dystans przejechany samochodem, a także średnie spalanie samochodu. Kalkulator dostępny jest pod adresem aferaorlenu.pl. Autorzy zaznaczają jednak, że podane wartości są orientacyjne, więc niekoniecznie muszą mieć one pełne odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Konsument może sprawdzić na jaką kwotę miesięcznie oszukał go Orlen oraz ile mógł zaoszczędzić od początku obowiązywania 8 proc. VAT na paliwo – mówiła na konferencji prasowej posłanka Agnieszka Pomaska. – To realne, duże straty dla każdego gospodarstwa domowego. To PKN Orlen doprowadził do tego, że Polacy płacili na stacjach benzynowych więcej niż powinni. A te pieniądze na końcu trafiają i tak do polityków PiS-u – dodała.

Od kilkunastu dni PKN Orlen mierzy się z zarzutami o sztuczne utrzymywanie cen paliw na zawyżonym poziomie. Pomimo wzrostu stawki VAT (z 8 do 23 proc.) od 1 stycznia, cena paliw pozostała bez zmian. Stało się tak, ponieważ w ostatnich dniach ubiegłego roku państwowy koncern obniżył ceny hurtowe. Daniel Obajtek tłumaczył to obawą przed paniką na stacjach.

Źródło: InnPoland.pl

REKLAMA