Potrącenie na pasach – jak otrzymać odszkodowanie?

fot. Pixabay

Odszkodowanie za potrącenie na pasach nie musi być trudne w uzyskaniu. W jakich sytuacjach możliwe jest jego przyznanie? Jak się o nie ubiegać?

Kiedy można uzyskać odszkodowanie za potrącenie nie na pasach?

Potrącenie na pasach jest zdarzeniem, które nadal jest notowane bardzo często, chociaż w ostatnim czasie, po zmianach w przepisach, zauważa się pozytywne zmiany w zmniejszonej liczbie tego typu wypadków.

Na pasach może dojść do potrącenia osoby pieszej, ale również rowerzysty. Pieszy ma na pasach pierwszeństwo, a także przysługuje mu ono jeszcze przed wkroczeniem na zebrę, gdy wyraża zamiar skorzystania z przejścia. Z kolei w przypadku rowerzystów przechodzenie przez pasy dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy rower jest prowadzony. Przejeżdżanie na pasach na rowerze jest wzbronione – jest ono możliwe tylko wtedy, gdy na jezdni znajduje się ścieżka rowerowa.

O tym, czy możliwe jest uzyskanie odszkodowania za potrącenie na pasach – https://apo24.pl/odszkodowanie-za-potracenie/ decyduje wina za zdarzenie. Gdy pieszy lub rowerzysta nie są winni, mogą ubiegać się wtedy o otrzymanie odszkodowania od sprawcy zdarzenia.

Wysokość odszkodowania za potrącenie na pasach

Odszkodowanie za potrącenie na pasach jest wyznaczane indywidualnie, dlatego też jego wysokość będzie różniła się w zależności od rodzaju zdarzenia i doznanych szkód przez osobę poszkodowaną.

Zasadniczo im szkody są bardziej rozległe, tym wyższe będzie odszkodowanie. W przypadku, gdy osoba poszkodowana ma trwały uszczerbek na zdrowiu, na przykład wymaga rehabilitacji, jest niepełnosprawna, wtedy można ubiegać się również o wypłatę czasowej lub dożywotniej renty.

Warto wskazać, że odszkodowanie za potrącenie na pasach przysługuje zarówno za szkody osobowe na zdrowiu oraz za śmierć osoby potrąconej, jak i za szkody na mieniu, na przykład za uszkodzony rower, telefon komórkowy i inne przedmioty.

Potrącenie na pasach – jak ubiegać się o odszkodowanie?

Aby otrzymać odszkodowanie za potrącenie na pasach, konieczne będzie zwrócenie się do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia.

Do ubiegania się o odszkodowanie trzeba wtedy przekazać stosowną dokumentację, w tym dokumenty stwierdzające o winie sprawcy zdarzenia, dokumenty medyczne. Odszkodowanie może być wypłacone we wskazanej przez poszkodowanego wysokości, lecz zdarza się, że sprawa jest kierowana do sądu.

Aby otrzymanie odszkodowania było łatwiejsze, wiele osób poszkodowanych zwraca się do kancelarii prawnych. Prawnik specjalizujący się w sprawach o odszkodowania może wtedy kompleksowo zająć się wszystkimi czynnościami – zbadaniem sprawy, przygotowaniem dokumentów, reprezentowaniem swojego klienta.

Źródło: Materiał zewnętrzny

REKLAMA