Portfel dywidendowy na koncie IKE. Czy to dobry pomysł?

fot. mat. partnera

Wiele jest strategii inwestowania na giełdzie, a jedną z nich jest tworzenie portfela dywidendowego. Dobrą opcją jest połączenie go z kontem IKE, co pozwoli zgromadzić całkiem przyjemny kapitał na starość.

Dlaczego warto wybrać IKE

Konto IKE to nowoczesny produkt emerytalny, który swoją podatkową optymalizacją ma zachęcić Polaków do oszczędzania i ewentualnego inwestowania tych środków. Oszczędzać w ramach IKE można na klasycznych lokatach, kupując obligacje czy grając na giełdzie. Dodatkową korzyścią dla osób wybierających np. maklerskie IKE, jest zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych (słynny podatek Belki), pod warunkiem wpłat na konto przez 5 różnych lat kalendarzowych i trzymanie tych środków przynajmniej do 60 roku życia. Po uzyskaniu tego wieku możemy bez dodatkowych obciążeń podatkowych wypłacić zgromadzone środki jednorazowo lub w ratach.

A czy jest jakiś powód, dla którego nie warto korzystać z konta IKE, skoro można uzyskać taki podatkowy komfort? Inwestowanie w akcje poprzez zwykłe konto np. na nowoczesnej platformie transakcyjnej od Saxo Bank – sprawdź więcej informacji, pozwoli uniknąć sytuacji zamrożenia kapitału na długie lata. W końcu czasem ktoś może mieć plan, by część oszczędności przeznaczyć na inwestycje w akcje, a gdy osiągnie oczekiwaną stopę zwrotu, przerzuci się na coś bezpieczniejszego lub stabilniejszego, np. na zakup nieruchomości. IKE z założenia zniechęca do wcześniejszej wypłaty środków, która jest obarczona nałożeniem podatku.

Czym jest portfel dywidendowy inwestora

Skoro jednak mowa o koncie IKE, to dlaczego warto akurat na nim zdecydować się na słynny portfel dywidendowy? Portfel dywidendowy to taki skład spółek na koncie maklerskim, w którym każdą z nich charakteryzują regularne wypłaty dywidend. Taki portfel rzadko ulega zmianom w składzie (najczęściej tylko drobnym korektom czy uzupełnieniom) i docelowo jest trzymany w długim okresie czasu. Nawet kilkunastu lat. Dopiero po takim czasie regularne wypłaty dywidend od kilku czy kilkunastu spółek, znacząco powiększą wartość początkową portfela (na razie pomijamy zmiany kursu samych akcji).

Portfel dywidendowy buduje się na wiele lat, dlatego dla osób młodych i w średnim wieku, jest znakomitą opcją na emeryturę. Jak zaczną oszczędzać w wieku 25-35 lat, to wypłaty dywidend do emerytury pozwolą uzbierać naprawdę spory kapitał, zwłaszcza gdy otrzymane środki będą reinwestowane w kolejne akcje spółek chętnie dzielących się zyskiem.

Mamy więc inwestowanie długoterminowe, które w połączeniu z maklerskim IKE i oferowaną tam optymalizacją podatkową, wydaje się być złotym środkiem do częściowego zabezpieczenia dodatkowych środków na spokojną starość.

Źródło: Artykuł sponsorowany

REKLAMA